Coronavirus

Charakteristika

Coronavírusy patria do čaľade Coronaviridae. Sú to RNA vírusy, veľkosti 60 – 220 nm. Obal má charakteristické kyjakovité výbežky. Do čeľade Coronaviridae patrí viacero vírusov patogénnych pre zvieratá. Ľudské Coronavírusy sa delia na 2 rody a to Coronavírus, ktorý postihuje respiračný trakt a Torovírus, takzvané črevné coronavírusy. COVID 19 je príbuzným vírusom známym z nedávnej minulosti t.j. SARS z roku 2002 a MERS z roku 2012. Všetky tieto vírusy prekročili medzidruhovú bariéru a boli prenesené zo zvierat na človeka.

Aké má prejavy?

Ide o všeobecné príznaky virózy:

  • Teplota nad 38,0 °C
  • Kašeľ
  • Nádcha
  • Bolesti svalov, bolesti kĺbov
  • Sťažené dýchanie

 

Ako sa lieči Coronavírus COVID – 19

COVID – 19 je vírusové ochorenie a preto naň neúčinkujú antibiotiká. Očkovacia látka ešte neexistuje. Liečba je symptomatická. U postihnutého pacienta je liečba podporná, symptomatická a je individuálna, z konkrétnej potreby a príznakov pacienta. Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia, má mierny priebeh ochorenia. U ľudí starých, chronicky chorých s pridruženými ochoreniami je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia až smrť.

 

Ako sa má zachovať pacient

Ľudia, ktorí sa vrátili z rizikovej oblasti a do 14 dní od návratu sa u nich prejavia príznaky - teplota vyššia ako 38,0 °C, problémy s dýchaním a kašeľ, mali by dodržať nasledujúce opatrenia: - zostať doma, nikde nechodiť, vyhýbať sa kontaktu s inými ľudmi- kontaktovať svojho obvodného pediatra, infekčné oddelenie, event. úrad verejného zdravotníctva, alebo telefonickú linku MZSR, mailovú linku - často si umývať ruky mydlom, dezinfekčným prostriedkom na báze 70% alkoholu a viac- pri kašli si zakrývať ústa papierovou vreckovkou, rukávom, nie rukami- ak Vás niekto vyzve prísť na vyšetrenie, nejazdite hromadnou dopravou, pokiaľ je to možné, nasaďte si ochrannú rúšku a do čakárne vstupujte po dohovore so zdravotným personálom.

 

Ako sa chrániť

  • dôkladná hygiena rúk
  • vyhýbať sa priestorom kde sa pohybuje veľa ľudí – nákupné centrá, kiná, letiská, atď
  • necestovať lietadlom pokiaľ nemusíte
  • rozmyslite si aká naliehavá je Vaša návšteva u lekára alebo nemocnice – to neznamená, že nemáte chodiť k lekárovi, ale zvážte každú návštevu, lebo je to vysoko rizikové prostredie
  • pestrá strava, ovocie, zelenina
  • C, D vitamín
  • otužovanie

 

Nosiť či nenosiť ochrannú rúšku?

Nosenie ochranného rúška alebo respirátora má význam u chorej osoby, alebo u zdravej osoby, ktorá sa zdržuje v blízkosti človeka s respiračným ochorením. Rúško pred nákazou neochráni, pomôže však spomaliť šírenie nákazy, ak si ho nasadí človek s príznakmi ochorenia.

 

Čo ak má ochorenie člen rodiny

Pravdepodobnosť nákazy rodinných príslušníkov bývajúcich v jednej domácnosti je naozaj veľmi vysoké, ale aj napriek tomu má význam aby sa ostatní členovia rodiny chránili. Môžete tak spraviť izoláciou chorého, izoláciou starých a chronicky chorých osôb v rodine. Dôležité je aby neprišli s chorým do kontaktu, nemôžu používať rovnaký napríklad uterák a dotýkať sa tých istých vecí ako chorý. K chorému by mal pristupovať do izby najzdravší člen rodiny s ochranou úst, nosa a očí a používať jednorazové rukavice. Jednorazové pomôcky odporúčam zabaliť a utesniť do sáčku. Je nutné vydezinfikovať všetko, s čím prišiel chorý do kontaktu, tak isto aj plochy ktoré sú najviac používané.

 

Ak máte príznaky a boli ste v rizikovej oblasti

V tomto prípade nie je nutné chodiť do nemocnice alebo čakárne lekára. Väčšina ochorení COVID – 19 má len mierny priebeh a človek by ho mal zvládnuť v domácom prostredí. Ak máte podozrenie na ochorenie, mali by ste informovať svojho lekára alebo pohotovosť telefonicky, mailom, ak sa u Vás objavia príznaky počas 14 dní. Je nutné uviesť pravdivo svoju cestovateľskú anamnézu a aj vedomosť o možnom kontakte s osobou, ktorá mohla byť infikovaná, event. chorá. Lekár určí ďalší postup liečby a vyšetrenia pacienta.

 

Informácie k uplatneniu PN

https://www.socpoist.sk/aktuality-pri-karantene-pre-koronavirus-si-mozno-uplatnit-pn-ku-aj-viac-ako-tri-dni-spatne

 

Informácie k uplatneniu OČR

https://www.socpoist.sk/aktuality-ako-treba-postupovat-pri-davke-osetrovne-v-pripade-podozrenia-na-koronavirus

Telefonické linky pre verejnosť

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812