Tupozrakosť

Tupozrakosť (amblyopia)

 

Tupozrakosť je očná chyba, ktorá sa prejavuje znížením zrakovej ostrosti bez viditeľných známok ochorenia, rôzneho stupňa a postihuje predovšetkým deti. Prejavuje na jednom oku, pričom druhé oko je zdravé a dokáže vykompenzovať postihnuté oko dieťaťa, takže si dieťa ani rodič nevšimne, že dieťa má poruchu zraku.

Pri zdravých nepoškodených očiach, mozog fyziologicky obrazy pozorovaného predmetu oboch očí spája do jedného obrazu. Ak je však jedno oko postihnuté (tupozraké), mozog získava dva rôzne obrazy, jeden ostrý a druhý neostrý, alebo inak zmenený. Aby obraz zo slabšieho oka nerušil obraz zo zdravého oka, mozog obraz zo slabšieho oka vyradí a potláča dvojité videnie. Tým, že mozog vypne obraz z postihnutého oka, dieťa má pocit, že vidí dobre. Takéto utlmenie obrazu postihnutého oka je možné len v detskom veku, kedy mozog slabšie oko vyradí a prestane ho používať. Zrakové funkcie postihnutého oka sa prestanú vyvíjať a zhoršujú sa. Dochádza k narušeniu spolupráce oboch očí dieťaťa a dieťa stráca schopnosť priestorového videnia – oko sa stáva tupozrakým. Tupozrakosť väčšinou postihuje len jedno oko, ale môže vzniknúť aj obojstranne.

Príčinou tupozrakosti býva najčastejšie dioptrická chyba oka, najčastejšie ďalekozrakosť, alebo aj astigmatizmus, veľký rozdiel v dioptrických vadách oboch očí alebo aj vrodená katrarakta, ktoré brzdia alebo znemožňujú vývoj zrakových funkcií u dieťaťa.

Tupozrakosť vedie často k škúleniu. To je väčšinou chvíľa, kedy si rodič dieťaťa všimne problém s očami dieťaťa a navštívia lekára.

Túto vadu je možné úplne vyliečiť, ale je podmienka, aby sa liečba začala ešte pred ukončením vývoja zraku dieťaťa, čo býva okolo 6.roku života dieťaťa. Čím je dieťa staršie, tým pomalšia je obnova zrakových funkcií a tým viac klesá pravdepodobnosť úspešnej liečby. Po 10. roku života dieťaťa je vývoj nervových aj mozgových centier už ukončený, takže výsledky liečby sú veľmi slabé a tupozrakosť predstavuje trvalú a ťažkú očnú chybu.

Príznaky a prejavy tupozrakosti:

Tupozrakosť nie je na prvý pohľad viditeľná. Dieťa vidí zdravým okom normálne a hoci mozog vypne obraz z postihnutého oka, dieťaťu vnem z tupozrakého oka nechýba a vôbec si neuvedomuje, že jedno oko vôbec nepoužíva. Vzhľadom na to, že dieťa používa len jedno oko, stráca schopnosť priestorového videnia, zle odhadne vzdialenosti, má horšiu priestorovú orientáciu. K prejavom tupozrakosti patrí napríklad časté zakopávanie, vrážanie do vecí, vyhýbanie sa niektorým hrám. U tupozrakého dieťaťa je časté skláňanie hlavy do strany, žmúrenie očí, privieranie jedného oka. Pri popísaných príznakoch je nutné navštíviť lekára. Na zachovanie zraku dieťaťa je nutné, aby bola chyba rozpoznaná čo najskôr.

Liečba tupozrakosti:

Najdôležitejší predpoklad v liečbe je navštíviť lekára včas a nezanedbávanie preventívnych prehliadok u detí, kedy sa najčastejšie odhalí tupozrakosť u dieťaťa. Dôležité je očné vyšetrenie dieťaťa. Liečba sa zvolí podľa stupňa postihnutia oka. Predpokladom úspešnej liečby je správna korekcia okuliarmi. Pri liečbe sa využívajú oklúzory (zakrývanie) zdravého oka v okuliaroch, aby muselo slabšie alebo postihnuté oko viac pracovať, čo pomáha obnoviť jeho zrakové funkcie. Dôležitou súčasťou liečby sú pleoptické cvičenia, ktoré sa zameriavajú na rozvoj zrakových funkcií postihnutého oka. Niekedy je nutné aj operačné riešenie škúlenia (strabizmu). Podmienkou úspešnej liečby je nutnosť začatia liečby do 5. roku života dieťaťa