Vyšetrenie moču
Vyšetrenie moču je najdôležitejšou vyšetrovacou metodikou pri stanovovaní diagnózy v prípade ochorenia obličiek a močových ciest. V bezpríznakových formách obličkových ochorení je často jediný príznak choroby pozitívny nález v moči. Rovnako nemenej dôležité je sledovanie priebehu a vývoja choroby pomocou opakovaného vyšetrovania moču. Bez podrobného vyšetrenia moču nie je možné stanoviť typ choroby. Odoberá sa čerstvý alebo zberaný moč.
Posudzuje sa:
1.množstvo moču - malé množstvo moču za určité obdobie môže svedčiť o malom príjme tekutín u zdravého jedinca, alebo nedostatočnej funkcii obličiek, ktorých produkcia moču je obmedzená. Naopak veľké množstvo moču majú osoby s nadmerným prívodom tekutín, avšak tiež môže byť príznakom nedostatočnej koncentračnej schopnosti obličiek, čo býva sprievodným znakom ich vážnejšieho poškodenia. Zároveň je tiež potrebné určiť relatívnu hustotu(mernú hmotnosť)moču.
2.vzhľad a zápach moču - za normálny okolností je moč číry, bledožltej farby s typickým miernym zápachom, ktorý u malých detí nemusí byť prítomný. Zmenu farby môžu spôsobiť cudzorodé látky(lieky, červená repa , prifarbované limonády) alebo chorobný proces. Pri malom príjme tekutín, je moč zvyčajne tmavožltý. Močovkový zápach moču, ktorý môže byť navyše skalený svedčí o prebiehajúcej infekcii.
Farba / Príčina
bledá až vodová / veľký príjem tekutín, nedostatočná funkcia obličiek, cukrovka
mliečnobiela / ochorenie obličiek s prítomnosťu tukov a bielkovín
tmavožltá / koncentrovaný moč pri malom príjme tekutín, vit.B-komplex
červená / krv alebo krvné farbivo v moči, čierne ríbezle, červená repa, farbivá v limonádach, potravinách
tmavohnedá až čierna / prítomnosť krvi v moči pri chorobách obličiek
modrá, modrozelená / poruchy pečene, farbivá, plesňové a kvasinkové ochorenie obličiek a močových ciest
3.merná hmotnosť(relatívna hustota) moču - nízka je u zdravého dieťaťa po väčšom príjme tekutín, dlhodobo znížená u obličkových chorôb. Vysoká merná hmotnosť hovorí o dobrej koncentračnej schopnosti obličiek a jej určenie je dôležitým meradlom ich funkčnej zdatnosti.
4.chemické vyšetrenia moču - určuje kyslosť alebo zásaditosť moču(pH), alebo prítomnosť látok v moči, objavujúcich sa pri rôznych chorobách. Bežne sa vyšetruje indikačnými papierikmi.
Zmena alebo prítomnosť Príčina
pH(bežne 5-7) / infekcie močových ciest, poruchy regulácie vnútorného prostredia, porucha regulačných funkcií obličiek
cukor / cukrovka, porucha vstrebávania cukrov obličkami
bielkovina / horúčkové stavy, nadmerná námaha, choroby obličiek
krv a červené krvné farbivo / choroby obličiek a močových ciest, močový kameň, nádory, úrazy, veľká námaha
baktérie / infekcie
osmolalita / rovnako ako u zmien mernej hmotnosti
žlčové farbivá a ich deriváty / choroby pečene
ketóny / cukrovka, hladovanie , zvýšený katabolizmus
V pozitívnych prípadoch je potrebné ďalšie doplňujúce vyšetrenie.
5.mikroskopické vyšetrenie moču - zisťuje prítomnosť bunkových elementov (biele, červené krvinky, baktérie, kvasinky), kryštálikov ,valcovitých útvarov, ktoré sa tvoria najčastejšie z buniek alebo bielkovín prítomných v moči pri určitých chorobných stavoch .
6.mikrobiologické vyšetrenie moču - určuje prítomnosť a druh mikróbov v moči a ich citlivosť na antimikrobiálne lieky. Dôležité pre správnu liečbu infekcie močových ciest.
7.podrobné biochemické vyšetrenie moču - zisťuje zloženie moču, množstvo a druh bielkoviny, kameňotvorných látok, minerálov, odpadových látok, cukru , aminokyselín a i. Je tiež súčasťou aj funkčného vyšetrenia obličiek. Indikované je v špeciálnych prípadoch.